Odkazy

verze pro tisk

Impregnace k ochraně materiálů, která využívá nanotechnologii

7. květen 2012

Materiály, jako jsou dřevo, kámen, textil či třeba kůže, se najdou snad v každém bytě. Může z nich být vyroben nábytek či různé doplňky v bytě. A všichni dobře víme, že tyto materiály nejsou samy schopny čelit vnějším vlivům a ztrácejí svoje původní vlastnosti v případě, že se o ně řádně nepečuje.

Impregnace

Při péči o materiály typu dřevo, kůže, textil či různé kovové prvky je dobré využívat impregnaci. Ta zaručí, že si tyto materiály budou po delší dobu uchovávat svoje původní vlastnosti. V případě dřeva jde například o zachování barvy, lesku a svěžesti, podobně to platí například i kamenných prvků či kožených výrobků, které doma používáme. Impregnace slouží k tomu, aby tyto materiály lépe odolaly působení vnějších látek, kyslíku, nečistot a dalších vlivů.

Impregnace s využitím nanotechnologie

K impregnaci se stále častěji využívá takzvaná nanotechnologie. Jedna se o metodu, která pracuje s prvky na atomární úrovni. Zatímco běžná impregnace nedokáže jednotlivé materiály ochránit dlouhodobě, impregnace na bázi nanotechnologie dokáže vytvořit na látkách neviditelný filtr, který pak materiály chrání daleko efektivněji a také déle.

Hojné využití v domácnosti

Impregnace na bázi nanotechnologie je dnes již zcela běžná. Používá se pro ochranu textilních látek, kůže, kovových materiálů, keramiky, skla, uplatnění však nalezne prakticky všude. S impregnací, která využívá chemické nanotechnologie, se setkáváme například tehdy, používáme-li moderní impregnační prostředky na ošetření bot. Kvalitní produkty zaručují, že obuv či oblečení budou dokonale chráněny před špínou a nečistotami. Oproti běžné impregnaci je tyto moderní produkty potřeba využívat daleko méně, neboť chrání materiály po dlouhou dobu a navíc prakticky dokonale.

Výrobou impregnačních produktů, které využívají chemické nanotechnologie, se zabývá kupříkladu společnost NanoConcept, původně německá firma, která má dnes již zastoupení i v ČR.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

anonym

úterý, 2. červenec 2013
10:44

ne všechno je zlato, co se třpytí! bohužel například "nano"čištění, kdy čistící látka proniká relativně hluboko pod povrch ošetřovaného předmětu (impregnuje), nechrání proti všem vlivům, kterým je takový výrobek v daném prostředí (krytý bazén) vystaven. mluvit o tom by mohli pracovníci úklidu, kdy se rapidně zhoršily vlastnosti podlahové krytiny z umělého kamene ve směru odolávání nejrůznějším plísním a houbám. díky nanočištění tyto penetrují do hloubky materiálu a mechanicky nejdou odstranit, tak jako tomu bylo zcela běžně předtím, než došlo k "nano"ošetření - akorát jim přidalo vrásky a víc sisyfovské práce, bez dříve běžných kladných výsledků :(


posted by: anonym (amatia(a)volny.cz) [Odpovědět]