Odkazy

verze pro tisk

Na co si dát pozor při přebírání nového bytu? Nepodceňujte technickou přejímku

12. duben 2012

Radost z nového bytu se může rychle proměnit v nekončící proces reklamací a stížností na pozdě zjištěné závady bytu. Jak tomu předejít? Nepodcenit tzv. technickou přejímku bytu, ke které je klient přizván po dokončení stavebních prací.

Co to je a jak při ní nejlépe postupovat se zájemci mohou dozvědět na dalším z cyklu seminářů a tematických dnů pro širokou veřejnost pořádaných developerskou společností BCD Group a realitní kanceláří LEXXUS, který se uskuteční ve středu 25. dubna 2012 v 18 hodin v prostorách společnosti LEXXUS. Účastníkům také poradí architekt Petr Slavíček, jak nelépe řešit barevnost stěn, zda zvolit malbu nebo tapety a jaké vybrat rolety či žaluzie.

Technická přejímka bytu je možná nejdůležitější částí celého procesu před nastěhováním. V jejím průběhu se kontroluje stav a funkčnost bytu. A pokud nejste povoláním stavaři, vyplatí se na přejímku bytu pozvat skutečného odborníka. Náklady na jeho práci se mohou několikanásobně vrátit v podobě ušetřeného času, nervů i peněz při napravování vad, které vám z důvodu nepozornosti při přejímce již nikdo neuzná.

Odborník nejen proměří byt, zkontroluje rovnost stěn a podlah, ale všimne si i maličkostí, které byste v záchvatu radosti, že konečně možná brzy budete bydlet, nemuseli odhalit. „Neměli byste zapomínat, že spolu s bytem se většinou stáváte vlastníkem parkovacího stání, případně sklepa. Při přejímce byste tedy měli zkontrolovat i je,“ upozorňuje na často opomíjené součásti bytu Denisa Karešová z realitní kanceláře LEXXUS.

Smlouva o budoucí kupní smlouvě

K technické přejímce je ideální mít v ruce Smlouvu o budoucí kupní smlouvě a odsouhlasený plán klientských změn. Celý proces funguje tak, že společně se zástupcem stavebního dozoru a s odborníkem procházíte celý byt pokoj po pokoji a do seznamu zapisujete všechny nedostatky a nedodělky.

A právě zde se vyplatí investovat do odborníka, který si všimne všech viditelných vad, které netrénovanému oku laika většinou snadno uniknou. Od uvolněného prahu u vstupních dveří, přes výmalbu, vytmelení spár až po správné těsnění oken, rovnosti jejich osazení či dostatečného přesahu parapetu.

Výstupem z technické přejímky je tzv. protokol o vadách. Vypsané vady a nedodělky by měly být odstraněny většinou do třiceti dnů. Poté probíhá kolaudace, sepisuje se prohlášení vlastníka, doplatíte kupní cenu a pak si převezmete svůj byt.

Dostanete klíče, záruční listy a můžete se nastěhovat

„Je samozřejmé, že některé vady se mohou objevit až v souvislosti se samotným užíváním bytu. Proto jsou vady rozlišeny na viditelné a skryté. Zatímco ty první musíte odhalit právě při přejímce bytu, protože později je již reklamovat nemůžete, ty druhé můžete odhalit až při užívání bytu a reklamace se na ně vztahuje. U novostaveb je záruční lhůta obvykle dvouletá, někteří investoři však tuto dobu prodlužují,“ vysvětluje Denisa Karešová.

Mnoho dalších užitečných rad o kolaudaci, procesu předání bytu až po fázi stěhování a zařizování se zájemci mohou dozvědět právě na semináři „Co je důležité vědět před a po nastěhování“. Informace o technické a smluvní stránce věci kupující většinou získávají od realitních makléřů. Pokud si ale nenajmou interiérového designéra, s vybavením bytu se každý musí vypořádat sám.

Proto rady k zařizování bytu bývají vítaným pomocníkem. Odborníci se s účastníky podělí o praktické zkušenosti a zodpoví jejich dotazy. Setkání se uskuteční 25. dubna od 18 do 19 hodin v realitní kanceláři LEXXUS na adrese Millennium Plazza, V Celnici 10, Praha 1. Zájemci o účast se musí registrovat do 19.4.2012 na adrese seminar@lexxus.cz nebo na facebookových stránkách /nadrokytkou.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!